Följ med på en härlig vinterresa till Bruksvallarna – ett av Sveriges mest uppskattade områden för längdskidåkning. Här väntar mil efter mil av välpreparerade skidspår i storslagen fjällnatur, frisk fjälluft och gemytlig atmosfär. Vi bor bekvämt på Hotell Bruksvallsliden med god mat, pool och bastu för skön avkoppling efter dagens skidåkning.
Under dagarna njuter vi av fantastisk längdåkning i egen takt eller tillsammans med vår färdledare som leder gemensamma turer i fjällandskapet. Varje morgon gör vi egna smörgåspaket att ta med ut på turen och den som har med egen termos kan fylla den med kaffe, te eller varm choklad innan vi ger oss ut i spåren.
En perfekt resa för dig som vill kombinera fina skidupplevelser med bekvämt boende och härliga dagar i den svenska fjällvärlden.
Bussresa i Superklasse
Vi lämnar Västsverige på morgonen och reser norrut genom ett vackert vinterlandskap mot Härjedalen och Bruksvallarna. Under vägen gör vi paus för kaffe och lunchmöjligheter. Framåt kvällen anländer vi till Hotell Bruksvallsliden där vi checkar in för vår vistelse. Efter middagen finns tid att koppla av i hotellets relaxavdelning med pool och bastu.
Efter frukost väntar härliga längdskidspår direkt i området kring Bruksvallarna. Här finns välpreparerade spår för både nybörjare och vana skidåkare i fantastisk fjällmiljö. För den som vill arrangerar vår färdledare en gemensam skidtur där vi tillsammans upptäcker några av områdets fina leder.På morgonen breder vi egna smörgåspaket att ta med ut på fjället. Den som har med egen termos kan även fylla den med kaffe, te eller varm choklad innan dagens skidtur.På eftermiddagen finns möjlighet att njuta av hotellets relaxavdelning innan middagen serveras.
Idag fortsätter vi att utforska det stora spårsystemet kring Bruksvallarna och Ramundberget. Den som önskar kan följa med färdledaren på ännu en gemensam tur genom fjällandskapet. För övriga finns möjlighet att åka i egen takt och välja mellan kortare eller längre turer.Även idag gör vi egna smörgåspaket vid frukosten att ta med ut i skidspåren och den som vill kan fylla sin termos med kaffe, te eller varm choklad.Efter dagens skidåkning väntar avkoppling och gemenskap på hotellet.
Efter frukost har vi ännu en heldag för skidåkning i de välkända spåren kring Bruksvallarna. Kanske lockar en tur över kalfjället eller en lugnare tur genom skog och dalgångar. Vår färdledare finns tillgänglig för den som vill åka tillsammans i grupp.Vi gör även denna dag egna smörgåspaket att ta med ut på fjället och fyller termosen med varm dryck för en härlig paus ute i naturen.På kvällen samlas vi för gemensam middag och en trevlig avslutning på vår skidresa.
Efter frukost checkar vi ut från hotellet och påbörjar hemresan mot Västsverige. Vi gör lämpliga raster längs vägen och är åter hemma under kvällen efter några härliga dagar med skidåkning, frisk fjälluft och gemenskap i Bruksvallarna.
Vi reseverar oss rätten att ändra tiderna. De avgångstider som upplyses på er bokningsbekräftelse gäller.
Här kan du parkera din bil under din resa. Parkeringen är inhägnad och låst under nätter och när det är obemannat på företagen som delar parkeringen. Parkering sker på egen risk.
Nedan kan du läsa de vanligaste frågorna vi får och svaren på dessa. Om du inte kan hitta svaret på din fråga, kontakta oss genom att skicka ett mail till info@resemakarn.nu eller ring till oss på 0521-69535.
Man kan reservera plats i bussen. Reservationen gäller för hela resan från Göteborg. Om resan går norrut, gäller den från sista påstigningsplatsen. Priset för platsbokning framgår av bokningsmotorn. Vid fullbelagd buss tilldelar vi dig en sittplats vid avresan för att större sällskap skall få sitta tillsammans på resor 4 dagar eller längre. Det är viktigt att vi vid bokningstillfället blir informerade om att Ni reser tillsammans med andra. Vi har ofta väldigt små möjligheter att ändra din plats vid påstigning.
Platsbokning är inte möjligt till Barnbussar, Kroatien och Spanien. Du kan däremot önska en plats till de resmålen.
Om du inte har pass med dig kan du avisas från resan och får själv bekosta hemtransport. Passet skall vara giltligt och oskadat. Vi rekommenderar att ert pass är giltigt 6 månader efter att resan är avslutad. Provisoriskt pass gäller inte på dessa resor.
I de flesta hem- och villaförsäkringar samt betalkortsförsäkringar ingår ett reseskydd som gäller i upp till 45 dagar. Om du planerar att vara bortrest längre än så, eller om du ska delta i riskfyllda aktiviteter, bör du teckna ett utökat reseskydd. Det är viktigt att försäkringen täcker just dina behov och resans syfte. Kontrollera alltid vad som ingår i din nuvarande försäkring genom att kontakta ditt försäkringsbolag.