Vi startar på morgonen och åker söderut mot Skåne och färjorna Helsingborg – Helsingör vidare via Rödby – Puttgarden. Dagens mål är de ”Fyra stadsmusikanternas stad” Bremen. Vi checkar in och äter middag på InterCityhotel vid centralstationen. Ca 70 mil
Efter frukost på hotellet i Bremen lämnar vi den nordtyska hansastaden och påbörjar vår resa söderut mot vinlandet längs Mosel. Under dagen färdas vi genom vackra landskap, från det flacka Nordtyskland till de grönskande kullarna i Rheinland-Pfalz. Under resans gång gör vi lämpliga raster för bensträckare, kaffe och lunch.På eftermiddagen gör vi ett stopp i Koblenz, där floderna Rhen och Mosel möts vid den berömda platsen Deutsches Eck. Här finns möjlighet att ta en promenad längs flodbanken, beundra utsikten mot Ehrenbreitstein-fästningen och kanske ta ett besök i gamla stan innan vi fortsätter.Därefter följer vi den slingrande Moseldalen västerut mot Cochem. När vi närmar oss möts vi av vinrankor på de branta sluttningarna och små pittoreska vinbyar längs floden.Vid ankomst checkar vi in på Hotel Noss, centralt beläget intill floden Mosel. Här kan vi njuta av den hemtrevliga atmosfären och kanske ta en kort promenad längs strandpromenaden eller i stadens gamla kvarter innan middagen.
Efter frukost på hotellet i Cochem lämnar vi den charmiga vinorten och följer Moselflodens slingrande dalgång vidare österut.Vårt första stopp för dagen blir i Zell, en trevlig liten vinby känd för sitt vin “Zeller Schwarze Katz”. Här finns tid för en promenad genom byn eller ett besök i någon av de lokala vinbutikerna innan vi fortsätter resan längs den vackra Moseldalen.Vi färdas vidare mot Bernkastel-Kues, en av de mest pittoreska städerna längs Mosel. Här gör vi ett längre stopp för en vinprovning hos vinproducenten Anton Zimmermann. Under provningen får vi lära oss mer om regionens vintraditioner och smaka på några av deras viner.Efter besöket fortsätter vi längs floden mot Rüdesheim am Rhein, där vi checkar in på Hotell Lindenwirt – centralt beläget i stadens historiska kärna. För att ta oss dit korsar vi Rhen med färjan från Bingen, en kort men naturskön överfart som bjuder på vackra vyer över floden och de omkringliggande vinbergen.Kvällen tillbringas i Rüdesheim, där man kan strosa längs den berömda Drosselgasse eller koppla av på hotellets innergård. Gemensam middag på vårt hotell.
Båttur på Rhen. Vi följer floden norrut och har en underbar utsikt från däck. Flera kända små byar och mäktiga borgar passeras och även Loreley klippan, där sjömän förtrollats av den vackra jungfruns sång… Vi lägger till vid den lilla staden St Goarshausen. Vi möter upp vår buss som kör oss upp för berget och vi tittar på den berömda Loreley klippan från ovan. Sedan tillbaka till Rüdesheim där vi provar de fina Rhenvinerna. Eftermiddagen fri i Rüdesheim. Gemensam middag på kvällen.
Efter frukost på hotellet väntar en ledig dag i den charmiga vinorten Rüdesheim. Här finns mycket att se och uppleva på egen hand – smala gränder, vinbutiker, caféer och den livliga atmosfären längs den berömda Drosselgasse.För den som vill uppleva mer av omgivningarna rekommenderas en utflykt med linbanan som går från stadens centrum upp över vinfälten till monumentet Niederwalddenkmal. Under färden får man en fantastisk utsikt över Rhen, vinodlingarna och den vackra dalgången. Vid toppen finns promenadstigar, utsiktsplatser och möjlighet till en kopp kaffe med panoramavy.
Efter frukost tar vi oss ut på snabba motorvägar som tar oss vidare till norra Tyskland där vi checkar in på vårt fina hotell. Middag på kvällen. Ca 60 mil
Vi åker efter frukost till Puttgarden och färjan som tar oss över till Danmark. Vidare via de danska öarna till Helsingör och färjan över sundet till Helsingborg. Vi gör uppehåll utmed vägen för kvällsmat innan vi fortsätter sista biten hem till Göteborg där våra vägar börjar skilja oss åt. Ca 60 mil.