Skip to main content

Torslandarevyn - Sicka Exter

Göteborgs roligaste revy!
Torslandarevyn lockar tusentals besökare till skratt varje år. Torslandarevyns humorshower innehåller mycket humor, ironi, satir och publiken får skratta åt aktuella ämnen. En show med mycket skratt, kanske lite allvar och många träffande sketcher, monologer och sånger i en härlig blandning. Torslandarevyn är unika i revysverige med sitt upplägg med en sammanhållen akt och en fristående akt.

I första akten får vi följa programledarna Beppo och Penny i morgonprogrammet ’Morgonhörnan’ där de får besök av diverse gäster, olika inslag av nyheter och mer därtill. Bland annat blir det musik, influensers, smakprovning och annat smått och gott. Penny är den erfarna och rutinerade programledaren som är skeptisk till rekryteringen Beppo som är ung och relativt ny i branschen. Ska han verkligen kunna leva upp till titeln som programledare? Kommer Penny acceptera sin nya kollega? Samtidigt börjar märkliga saker ske bakom kulisserna. Varför försvinner föremål mystiskt och vem är den efterlysta bedragerskan? I akt två skruvar vi upp tempot ytterligare där vi bjuder på en akt som är fulladdad med sång, musik, sketch och digitala inslag i ett hejdundrande tempo med olika händelser från det gångna året. Vem vet, kanske dyker det upp något om riksdagsvalet? Allt material är egenskrivet så det hittar ni ingenstans i Sverige. Vi spelar revy på ett engagerat, energifullt, underhållande och humoristiskt sätt med glimten i ögat! Allt för att glädja vår kära publik. Vi hoppas att du får en riktigt trevlig stund tillsammans med oss!

Vi åker till Torslanda och Kulturhuset Vingen där vi ca kl. 12:15 äter en lunch på Restaurang Tilda & Josper, bestående av pannbiff med brunsås, husets potatismos, rårörda lingon, vatten och kaffe. Kl. 14:00 börjar föreställningen som pågår i 2 timmar och 30 minuter inkl 30 minuters paus. En kvart efter föreställningen går bussen hemåt.

  • Fler bilder
  • Bussresa
  • Revybiljett på rad 1-4
  • Programblad
  • Lunch
Våra resenärers betyg för resan
5 av 5
: 5/5 stjärnor

Plats På- och avstigning Avresa Hemkomst Anslutningstillägg
Vänersborg ReseMakar n Parallellgatan 14 10:00 18:50 0:-
Trollhättan Resecentrum HPL 14-15 10:20 18:30 0:-
Uddevalla Museet Kampenhof 10:50 18:00 0:-
Ljungskile Busstationen 11:10 17:40 0:-

Vi reseverar oss rätten att ändra tiderna. De avgångstider som upplyses på er bokningsbekräftelse gäller.

Rumsval och övrigt, observera att alla priser är per person

  • Platsbokning i bussen 50:-

AvresaDestinationLediga platserFrån pris
20/2-2027 lördagTorslandarevyn
Webbpris - rabatt dras av i bokningen per person: 25:-
> 61 120:-Boka